تاریخچه آئودی

تاریخچه آئودی

شرکت خودروسازی آئودی نیز چون دیگر خودروسازان اروپایی پیشینه‌ای طولانی دارد و بیش از یک قرن پیش توسط آگوست هورچ آلمانی درسال ۱۸۹۹ به وجود آمد که این شرکت ابتدا نامش هورچ کمپانی بود و سال ۱۹۰۱ اولین خودروی خود را به کمک ۱۵ کارگرش تولید کرد.

این خودرو سرعتی معادل ۳۲ کیلومتر بر ساعت داشت. سال ۱۹۰۹ آگوست هورچ شرکت دیگری را به جای شرکت قبلی تأسیس کرد و آن را Audi نامید که در واقع ترجمه لاتین اسم خودش یعنی هورچ بود. در این زمان خودروهایی را تولید کرد مانند خودروی نوع A که سرعتی برابر با ۲۲کیلومتر برساعت داشت.

همچنین با چند خودرو درمسابقات رالی نیز شرکت کرد. با شروع جنگ جهانی اول شرکت آئودی مجبور به تولید وسایل جنگی شد. آگوست هورچ سال ۱۹۲۰ از مدیریت شرکت آئودی کناره‌گیری کرد اما به عنوان عضوی از هیات مدیره باقی ماند.

در سال ۱۹۲۹ خودروی ۶ سیلندر ۴۶۵۵ و سال ۱۹۲۹ خودروهای مدل Derseden و Zwickau را عرضه کرد. در همین سال خودروهای ۴ و ۶ سیلندردیگری را تحت لیسانس شرکت پژو روانه بازار کرد. سال ۱۹۳۰ شروع به تولید خودروهایی کوچک کرد و در این زمان ۹‌/‌۱۷ درصد از بازار خودروی آلمان را در اختیار داشت. با شروع جنگ جهانی دوم همانند دیگر خودروسازان دنیا، شرکت آئودی به تولید جنگ افزار و خودروهای جنگی پرداخت و خودروهای جنگی مدل IFAF و IFAF8 را تولید کرد.

پس از جنگ جهانی دوم درسال ۱۹۵۸ شرکت بنز حدود ۸۷ درصد از سهام این شرکت را خریداری کرد و سال ۱۹۵۹ مابقی سهام شرکت را نیز خرید، اما پس از آن در سال ۱۹۶۴ شرکت Volkswagen 50 درصد سهام آئودی را از شرکت بنز خریداری کرد و شرکتی را با همان نام راه‌اندازی کرد و محصولاتی را با همان نام قدیمی تولید و عرضه کرد و مدل‌هایی چون مدل ۶۰، مدل ۷۵ و مدل ۸۰ و مدل ۹۰ را عرضه کرد. سال ۱۹۶۹ شرکت به NSU پیوست و به NSU Audi تغییر نام داد.

این شرکت سال ۱۹۷۲ خودروی مدل ۸۰ FOX و سال ۱۹۷۴ خودروی مدل آئودی ۵۰ را عرضه کرد. پس از آن خودروهای ورزشی ۶ S و ۸ Sرا تولید کردند که در مسابقات رالی به موفقیت‌های چشمگیری نیز دست یافتند.

سال ۱۹۸۶ شرکت آئودی خودروی مدل ۸۰ خود را بهبود بخشید و نمونه جدید و پیشرفته‌ای از آن ارائه کرد که با استقبال خوبی مواجه شد و سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ خودروهای سری آئودی ۵۰۰۰ را روانه بازارکرد.

در سال ۱۹۹۱ شرکت آئودی برای سومین سال پی‌درپی دربازارهای آمریکا به بالاترین میزان فروش خود دست یافت و این رشد و افزایش فروش شرکت تا سال ۲۰۰۸ با دستیابی به بازارهای آسیا ادامه داشت. به‌طوری که حدود ۶۰ درصد بازار آسیا را به دست گرفت.

شرکت آئودی اولین تولیدکننده خودروهای تمام گالوانیزه در جهان است، همچنین صاحب خودروی A8 با بدنه تمام آلومینیومی است.این شرکت همچنین دارای خودروهایی با بالاترین قدرت موتور نیز هست. علاوه براین آئودی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای ورزشی، همچنین درتولید خودروهای الکتریکی نیز سرآمد است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.