پس از تقلب در مسابقات سرعت قهرمانی ایران اتفاق افتاد / محرومیت یک ساله لاله صدیق از اتومبیلرانی

پس از تقلب در مسابقات سرعت قهرمانی ایران اتفاق افتاد / محرومیت یک ساله لاله صدیق از اتومبیلرانی

  داستان برمی گردد به پنجمین مسابقه سرعت قهرمانی کشور در پیست استادیوم آزادی: جایی که لاله صدیق در کلاس GT1600 با رانندگان مرد رقابت می کرد، اما هر قدر که به پدال گازش فشار آورد، دست آخر نتوانست بین سه راننده برتر کلاس از خط پایان بگذرد.

پس از پایان مسابقه که کارشناسان فدراسیون اتومبیلرانی یک به یک موتور اتومبیل ها را چک می کردند، فهمیدند که لاله صدیق در پیست نمانده و رفته. همه آن را به حساب ناراحتی صدیق از شکست گذاشتند اما محمدرضا پازند یکی از رانندگان کلاس GT1600 که در مسابقه صدای عجیبی از موتور اتومبیل صدیق شنیده بود، اعتراض می کند که صدیق تقلب کرده و اصلاً برای همین از تست کارشناسی آخر مسابقه فرار کرده .اعتراض پازند به جایی کشید تا کارشناسان فدراسیون اتومبیلرانی قانع شوند به پارکینگ اختصاصی صدیق بروند: پارکینگی در چند کیلومتری مجموعه ورزشی آزادی. وقتی کارشناسان فدراسیون به آن پارکینگ می رسند، می بینند که دو اتومبیل یک شکل در آنجا پارک شده.اتومبیلی که پیش از مسابقه GT1600 تست شده و موتور آن را پلمب کردند و اتومبیلی که موتور آن تقویت شده است. نمایندگان فدراسیون از سر و وضع اتومبیل ها می فهمند که صدیق با اتومبیل تقویت شده آن روز مسابقه داده و اصلاً اتومبیل GT1600 آن ساعت در پارکینگ بوده.

محمدرضا پازند رقیب صدیق در آن مسابقه می گوید: «به خاطر اینکه مسابقات از شبکه سوم مستقیم پخش می شود، پیش از آغاز مسابقه کارشناسان فدراسیون وقت نمی کنند موتورها را چک کنند. برای همین روز پیش از مسابقه کارشناسان فدراسیون تمام اتومبیل ها را بازرسی می کنند و پس از بازرسی موتور تمام اتومبیل ها پلمب می شود تا روز مسابقه پس از گذشتن از خط پایان باز هم کارشناسان می روند و پلمب اتومبیل ها را چک می کنند تا تقلبی اتفاق نیفتاده باشد.»

اما روز یازدهم آبان ماه نه تنها صدیق پس از پایان مسابقه اجازه نداد موتورش را چک کنند که حتی در مجموعه ورزشی آزادی هم نماند و پس از آن بازرسان فدراسیون فهمیدند که او اتومبیلش را عوض کرده. در دنیای اتومبیلرانی وقتی کسی دست به این کار زده باشد، یک جور «دوپینگ» به حساب می آید و برای همین پس از گذشت بیست وپنج روز از آن مسابقه بالاخره کمیته انضباطی فدراسیون اتومبیلرانی او را برای یک سال از حضور در مسابقات اتومبیلرانی محروم کرد.

وطن دوست مسوول کمیته فنی فدراسیون که در جلسه کمیته انضباطی هم حضور داشته می گوید: «هم خود خانم صدیق و هم مکانیک ایشان اعتراف کردند که در مسابقه یازدهم آبان تقلب کردند. کار آنها بی شباهت نیست به اینکه در مسابقات کشتی یک کشتی گیر ۶۸ کیلویی روز وزن کشی روی باسکول برود و در وزن ۶۸ کیلوگرم قرار بگیرد، ولی روز مسابقه یک کشتی گیر ۹۰ کیلوگرمی جای او روی تشک بیاید.» با این حساب او در کمیته انضباطی محکوم می شود و البته چند روز بعد رئیس فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری حکم محرومیت یک ساله او را امضا می کند. حکمی که هنوز به دست رسانه های عمومی نرسیده ولی در فدراسیون همه از آن باخبر هستند.

این در وضعی است که پیش از این رسوایی هم، رانندگان پیست ایران در سال های گذشته به تقلب های لاله صدیق اعتراض داشتند ولی این اعتراضات هیچ وقت از سوی فدراسیون جدی گرفته نمی شد. حتی در مسابقات رالی هم که دیگر رانندگان پس از جمع امتیازات مثبت و منفی رده بندی می شوند و کسی پس از پایان رالی نمی داند چندم شده، همه رانندگان به پارتی بازی داوران برای مقام آوردن صدیق اعتراض داشتند. به هر حال با این اتفاقات احتمال اینکه دیگر لاله صدیق از اتومبیلرانی ایران اوت شود، کم نیست.

احمد قلعه بانی رئیس فدراسیون اتومبیلرانی، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپاست. حسین شهریاری نایب رئیس فدراسیون هم در هیات مدیره باشگاه سایپا عضویت دارد و با توجه به اینکه صدیق در زمانی که عضو تیم سایپا بوده دست به این تقلب زده، اصلاً عجیب نیست مقامات فدراسیون که از مدیران سایپا هم هستند، به خاطر بدنام نشدن شرکت شان او را از این ورزش کنار بگذارند. نباید فراموش کرد صدیق دو سال پیش هم ادعا کرد در مسابقات جهانی فرمول سه شرکت کرده ولی پس از پیگیری همه فهمیدند که او تنها در پیست فرمول سه بحرین رکوردگیری کرده و هیچ مدرکی بابت حضور او در مسابقات فرمول سه وجود نداشت. این اتفاقات در وضعی افتاده که حتی دیگر دختران اتومبیلرانی ایران چندان دل خوشی از صدیق ندارند.

او کسی است که ادعا داشت آمده تا حق زنان را در اتومبیلرانی از مردان بگیرد. ولی حالاپس از مدت کوتاهی همه فهمیدند که او با تقلب دنبال این کار بوده و حتی این اتفاق باعث شده که دیگر رانندگان زن خواستار حذف او از مسابقات سرعت ایران شوند. به هر حال این پایان کار برای دختری است که ارتباط خوبی هم با رسانه ها دارد و شاید برای همین باشد که دوستان مطبوعاتی او فعلاً چندان علاقه یی به انتشار خبر تقلب او ندارند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *