تویوتا یاریس، بی‌حاشیه، مطمئن و باوفا!

تویوتا یاریس، بی‌حاشیه، مطمئن و باوفا!

نام تویوتا برای ما همواره با یک اطمینان خاطر دلچسب همراه است. هر چند با وجود رقیبان کره‌ای که روز به روز در طراحی تولیداتشان خود را به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر می‌کنند، محصولات تویوتا به جهت سادگی در طراحی همیشه مورد انتقادبوده‌اند.

سادگی و ارائه فیس لیفت‌های با فاصله طولانی درست‌ترین نقد وارد بر تویوتاست. ولیکن طی سال‌ها تویوتا به خوبی از پس جلب اعتماد مشتریانش در سراسر جهان بر آمده است. یاریس یکی از محصولاتی‌ است که از سال ۱۹۹۹ در سبد تولیدات تویوتا قرار دارد و جزو پرفروش‌های این کمپانی بوده است. این خودرو در نسل سوم در مدل‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به بازار کشورمان وارد شد. در نسلِ سوم این خودرو فیس‌لیفت جدیدی از آن ارائه شد که با وجود آنکه تغییرات مثبتی را در طراحی آن شاهد بوده‌ایم، هنوز هم با رقیبان هم رده خود فاصله دارد.

یاریس هاچ بک که یک خودروی سوپر مینی در میان ساخته‌های تویوتاست، به عنوان یک خودروی تمام عیار برای زندگی شهری، مطمئن و ارزان‌قیمت در بازارهای هدف اروپا و آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ایران اما این خودرو آن‌چنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت. در ادامه بررسی مختصری از نسل سوم یاریس و ویژگی‌های مثبت آن خواهیم داشت و علت این مغایرت بازار داخلی و بازار جهانی را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

تویوتا یاریس، مورد اعتماد ترین خودروی دست‌دوم اروپا

در سال ۲۰۱۹ در یک نظرسنجی از ۱۸۰۰۰ مالک خودروهای کارکرده بین ۴ تا ۱۰ سال در مورد میزان رضایت‌مندی از خودروهایشان سوال پرسیده شد.

طبق این نظرسنجی تویوتا یاریس با ۹۹٫۱ درصد رضایت، مورد اعتماد ترین خودروی دست دوم لقب گرفت و خودروسازان ژاپنی بالاتر از بسیاری از برندهای معتبر قرار گرفتند. طبق نظر دارندگان این هاچ بک کوچک، سه دلیل وجود دارد که می‌تواند شما را عاشق یاریس کند و باعث شود تا سال‌ها به آن وفادار بمانید.

۱- صرفه‌جویی در مصرف سوخت: به نظر کاربران اروپایی، قیمت یاریس به تنهایی کافی‌است تا مشتری را ترغیب به خرید کند! در کنار این موضوع مصرف سوخت اقتصادی این خودرو از این جهت هم باعث صرفه‌جویی می‌شود. یاریس از یک موتور ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندر بهره می‌گیرد و توان تولید ۱۰۶ اسب بخار قدرت را دارد. مصرف سوخت ترکیبی این خودروی در حدود ۷٫۲ لیتر است.

۲- ویژگی‌های ایمنی عالی: یاریس ۲۰۱۶ دارای ویژگی‌هایی است که آن را به یکی از ایمن‌ترین خودروها در کلاس خود تبدیل کرده است. دریافت ۵ ستاره از تست‌های ایمنی موسسه یورو انکپ، همچنین دریافت ۴ ستاره ایمنی از اداره ایمنی ترافیک بزرگ‌راه (NHTSA) و دارا بودن ۹ کیسه هوا می‌تواند دلایل کافی برای ایمنی مطلوب این خودرو باشد.

۳- فضای داخلی مناسب: با اینکه یاریس یک هاچ بک کوچک شهری‌ است و از بیرون اصلاً به نظر نمی‌رسد، فضای داخلی یاریس به خوبی برای ۵ سرنشین مناسب و کافی‌است.

شاید این ویژگی‌ها در مقایسه با امکانات و تجهیزات برخی خودروهای روز چندان عالی به نظر نرسد، ولی باید در نظر داشت که یاریس یک خودروی ارزان قیمت کوچک برای زندگی شهری‌ است. به همین جهت استهلاک بسیار کم آن در کنار ویژگی‌های عنوان شده باعث شده است تا به یکی از مورد اعتمادترین خودروهای دست دوم بدل شود.

چرا نسل سوم یاریس در ایران چندان مورد استقبال قرار نگرفت؟

با داشتن یاریس احتمال آنکه گذرتان به تعمیرگاه بیفتد بسیار کم خواهد بود. این خودرو کم استهلاک، کم مصرف و اقتصادی است. سواری یاریس نرم و هندلینگ آن بسیار مطلوب است. مشخصات فنی و تجهیزات ایمنی این خودرو نیز کاملاً در حد قابل قبولی قرار دارد، بنابراین در اینکه یاریس یک خودرو بسیار مقرون به صرفه و کارآمد برای مصارف شهری‌ است هیچ شکی نیست.

اما دلیلی که باعث شد این خودرو در ایران مورد استقبال قرار نگیرد و خرید و فروش تویوتا یاریس نیز کم رونق باشد، تنها و تنها برچسب قیمت گزافی است که در کشور ما بر این خودروی مقرون به صرفه در جهان، خورده است.

در حال حاضر این خودرو در حدود ۵۶۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. این قیمت بالا باعث شده با اینکه یاریس یک انتخاب فوق‌العاده شهری‌ست، در ایران به یک خودروی گران‌قیمت با تجهیزات و امکانات محدود نسبت به قیمتش تبدیل شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *