خودروسازان بازهم پای تعهدات خود نماندند/سریال تکراری افزایش قیمت خودرو

خودروسازان بازهم پای تعهدات خود نماندند/سریال تکراری افزایش قیمت خودرو

به گزارش مجله خودرو، سریال تکراری افزایش قیمت خودروبرای چندمین بار از آغاز دولت یازدهم مورد توجه قرار گرفت حال آنکه چندی پیش کلیه مسئولان وزارت صنعت،معدن و تجارت و فعالین این صنعت وعده تثبیت قیمت‌ها را تا پایان سال داده بودند اما در حالی که تنها چند هفته از این اظهارات سپری می‌شود متولیان امر تمامی وعده‌های داده شده را فراموش کرده و بازهم دم از تغییر قیمت می‌زنند.

این در حالی است که غلامرضا شافعی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در نشست اخیرش با دو خودروساز بزرگ کشور، افزایش قیمت تا پایان سال را ناممکن دانسته و این مورد را براساس مذاکراتی که با دو گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو انجام داده اعلام کرده است.

از طرفی رییس شورای رقابت هم درباره افزایش قیمت خودروها نیز اینگونه سخن گفته بود که طبق مذاکرات انجام شده بین شورا و وزارت صنعت، معدن و تجارت بنا شد هیچ گونه افزایش قیمتی در بازار خودرو به وجود نیاید و احیانا اگر خودروسازان در این زمان وجهی بیشتر از قیمت مصوب دریافت کرده‌اند به مردم بازگردانند.

در حالی بر اساس مصوبه شورای اقتصاد هر گونه قیمت گذاری خودرو بر اساس مصوبه شورای رقابت صورت گیرد وزارت صنعت،معدن و تجارت سعی بر آزاد سازی قیمت خودرو زیر نظر سازمان حمایت را دارد هر چند که بر اساس اظهارات جمشید پژویان می‌گوید: وزارت صنعت وظیفه نظارت بر قیمت‌های ارائه شده توسط خودروسازان را بر عهده گرفت و بنا شد در صورتی که خودروسازان دستورالعمل را رعایت نکنند گزارش آن به شورای رقابت ارائه شده و تصمیمات لازم در این راستا اتخاذ شود.

به رغم تمامی این اظهارات گویا خودروسازان هنوز از موضع خود در رابطه با افزایش قیمت عقب نشینی نکرده‌اند به طوریکه مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا در پاسخ به این سؤال که چه اتفاقی افتاد که علی‌رغم اعلام احتمال افزایش قیمت محصولات سایپا، به یکباره نظر شما در این مورد عوض شد و اعلام کردید افزایش قیمتی اتفاق نخواهد افتاد،اظهار داشت: احساس کردیم که افزایش قیمت‌ها نیازمند بررسی بیشتری است.

سعید مدنی با بیان اینکه یک سری اطلاعات را برای افزایش قیمت برخی محصولات سایپا به شورای رقابت ارائه کرده‌ایم، افزود: این افزایش قیمت ناشی از تأثیر نرخ ارز آزاد است که باید محاسبات مربوط به آن در مورد قیمت خودرو انجام شود.

مدنی تأکید کرد: من نگفته‌ام که قیمت محصولات سایپا تا پایان سال افزایش نمی‌یابد، بلکه فقط گفته‌ام که فعلاً افزایش قیمتی نخواهیم داشت.
وی در واکنش به این سؤال که ممکن است تا پایان سال افزایش قیمت داشته باشید؟ نیز گفت: احتمالاً محاسبات و بررسی‌ها در مورد افزایش قیمت‌ها تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

1617231_566

منبع: خبرپوو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *