دیواری که نباید روی آن یادگاری نوشت

دیواری که نباید روی آن یادگاری نوشت

شرکت خودروسازی پژو در حالی برای تولید دوباره محصولاتش به ایران بازگشته که برآیند نظرات مردم از مخالفت آنها با حضور دوباره این شرکت فرانسوی در کشورمان حکایت دارد.

خروج یک‌شبه پژو از ایران و خسارت ۳٫۲ تریلیون تومانی که از این محل به کشورمان وارد شد، تصویر سیاهی را از این شرکت اروپایی در ذهن مردم ایران ایجاد کرده است. تصویری که باعث شده تا در اکثر اظهارنظرها و نظرسنجی‌ها رأی جامعه به بازگشت پژو به ایران منفی باشد.

نمونه این مسئله در نظرسنجی که اخیراً توسط یک برنامه اقتصادی در صدا و سیما صورت گرفت، مشاهده شد.در این نظرسنجی این پرسش مطرح شد که اگر خودروسازان ایرانی بخواهند همکار خارجی انتخاب کنند، به نظر شما برای مذاکره و عقد قرارداد، خودروسازان کدام کشور در اولویت قرار دارند؟ و برای پاسخ نیز گزینه‌های ۱- آلمان ۲- چین ۳- ژاپن ۴- کره و ۵- فرانسه تعیین شد.

در پایان این نظرسنجی مشخص شد ۶۴ درصد از شرکت کنندگان، خودروسازان آلمانی را به عنوان اولویت خودروسازان ایرانی برای عقد قرارداد انتخاب کردند. همچنین ۱۶٫۸۵ درصد از شرکت کنندگان ژاپن، ۶٫۳۱ درصد کره جنوبی و ۷٫۱۴ درصد فرانسه را انتخاب کردند.

پایین ترین میزان رأی شرکت کنندگان ایرانی در این نظر سنجی هم به خودروهای چین رسید و  ۵٫۶۹ درصد از شرکت کنندگان به چین رأی دادند.

به این ترتیب جامعه آماری هدف در این نظرسنجی، روی خوشی به بازگشت پژو به ایران نشان ندادند و کشورهای دیگر را برای جایگزینی فرانسوی‌ها ترجیح دادند.

آنچه در این میان با اهمیت است، لزوم توجه خودروسازان ایرانی به نظر و سلیقه مصرف‌کنندگان خودروهای داخلی است. زیرا در همه جای دنیا تکریم مشتریان و تولید محصولی مطابق با سلیقه و خواست آنها لازمه تقویت و تداوم حضور تولیدکننده در آن کشور است. هرچند انحصار بازار خودرو ایران باعث شده تا خودروسازان طی سال‌های گذشته هر محصولی که خودشان می‌پسندیدند را به بازار عرضه کنند و خریداران حق انتخاب زیادی را در این بازار نداشتند.

این در شرایطی است که هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو با سخنانی دو پهلو، از بازگشت پژو به ایران خبر داد و گفت: کار با پژو تمام شده و قرارداد مشارکت با این خودروساز فرانسوی آماده امضا است.

* خط و نشان‌های صوری برای پژو

وی اما برای کاهش هجمه‌ها علیه این توافق نهایی شده، سعی کرد خط و نشانی برای پژویی‌ها بکشد و از پیگیری موضوع جبران خسارت ایجاد شده از محل خروج پژو از ایران سخن بگوید. خط و نشانی که مدیرعامل ایران خودرو تازه بعد از نهایی شدن همکاری با پژو به یاد آن افتاده و با این وجود هنوز مشخص نیست که این خسارت به چه صورت جبران خواهد شد و آیا اصلاً جبران می شود یا خیر؟

یکه زارع گفته بود: برای جبران خسارت واردشده از محل خروج پژو از ایران با این شرکت صحبت خواهیم کرد، ممکن است این خسارت به‌صورت عدد و رقم محاسبه شود و ما آن را از پژو مطالبه کنیم و یا اینکه باید در همکاری ما با پژو در آینده جبران شود.

وی تأکید کرده بود: اگر خسارت به‌صورت رقمی محاسبه شود به‌ صورت ارزی پرداخت خواهد شد و در این زمینه بحث حقوق بین‌الملل نیز مطرح است.

به قول معروف ایران خودرویی‌ها با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند، و گرنه سخن گفتن از تعیین خسارت بعد از نهایی شدن مذاکرات چه معنی‌ای می‌تواند داشته باشد؟

* روی دیوار پژو یادگاری ننویسید

در این میان، واکنش مردم به صحبت‌های مدیر عامل ایران خودرو جالب و قابل توجه است که نمونه آنها را می‌توان در پیام‌هایی که زیر اخبار منتشر شده از سخنان یکه‌زارع مشاهد کرد.

یکی از کاربران در این مورد نوشته است: این آقا اینقدر اسم خودروسازهای جهانی رو میاره فکر می‌کنه مردم خوابند، شما شریک اول اخرتون پژویه، البته شریک که نه چون اگه پژو هم بخواهد در ایران سرمایه گذاری کند شما برای منفعت خودتون هم که شده نمی گذارید!

یکی دیگر از کاربران معتقد است: ایران خودرو همیشه دنبال خودروسازها بی‌کیفیت که حتی بین ۱۰ خودرو ساز برتر هم نیستند، میره و منت کشی می‌کنه. (منظورم رنو و پژو هست)

فولکس واگن، تویوتا، نیسان و هیوندا خیلی شرف دارند به رنو و پژوی خیانتکار.

یکی دیگر از کاربران نیز خطاب به یکه زارع می‌گوید: آقای محترم، فرانسوی ها حقوق مردم ایران را رعایت نکردند، شما چطور که خودی هستید؟

یکی دیگر از کاربران نیز در مورد همکاری دوباره ایران خودرو با پژو گفته است: باور نکردنی هست که حتی در بهترین وضعیت بدترین تصمیم را می‌گیرند، یعنی صداقت برخی مدیران باید ارزیابی جدی شود چرا عجله برای عقد قراردادی را دارند که اگر از طرف ایران لغو شود ایران را متضمن خسارات میلیاردی میکند؟

یکی دیگر از کاربران نیز با طرح این سوال که مسئولان ایران خودرو یعنی هنوز در حال بررسی خسارتها هستید؟ می‌گوید: لطفاً پس از اتمام بررسی ها وارد فاز مذاکرات شوید، چون با این حساب کتاب شما ممکن است حریف دوباره کلاهی روی کلاه قبلی سرتان بگذارد و تا بیایید این یکی را بررسی کنید، حساب صنعت خودروی کشور با کرام الکاتبین است.

یکی دیگر از خوانندگان اخبار می‌گوید: آقایان ایران خودرو! پژو دیواری نیست که فکر کنید می‌شود رویش یادگاری نوشت.

محمد یکی دیگر از خوانندگان اخبار نیز معتقد است: توافق با شرکت پژو به هر بهانه‌ای اشتباهی بزرگ و مردود است.

* دست رد آمریکایی‌ها به سینه پژو

یکی دیگر از کاربران نیز که خود را دانشجوی دکترا در امریکا معرفی می‌کند، می‌گوید: اینجا اکثر خودروهای خارجی مربوط به دو کشور کره و ژاپن است. از تویوتا که خیلی طرفدار داره تا هیوندایی و هوندا. این خودروها هم مصرف پایین دارند و هم طول عمر زیاد. ازتون خواهش میکنم به جای مذاکره صرفا با پژو که من حتی یک دونه از خودروهاش رو اینجا ندیدم با اون شرکت های خوب خودروسازی دیگر هم وارد مذاکره بشوید.

یکی دیگر از کاربران نیز در این مورد می‌گوید: اگر قرار باشه در صنعت خودرو با اروپایی‌ها کار کنیم، فرانسوی ها و انگلیسی ها امتحان خود را بد پس داده اند، اما آلمانیها خوب بوده اند. ایتالیا هم از فرانسه بهتر با ما رفتار کرده اگر قرار بر ارتباط خودرویی هست با آلمان و ایتالیا باشد بهتر است.

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان نیز گفته است: آخه مگه خودروساز تو اروپا کمه که گیر کردیم رو پژو…..این همه خودروساز آئودی.بی ام دبلیو . بنز و ..

یکی دیگر از کاربران فارس که خود را از پرسنل ایران خودرو معرفی کرده، می گوید: از این فرانسوی ها پدر سوخته تر باز خودشون هستند و جز کلاه گذاشتن سر ایران هیچ سودی برای ایران ندارند . متأسفانه بعضی از این مسئولان ما سنتی وابسته به فرانسه هستند و باج می دهند و نمی دانیم کی شر این افراد از سر ایران کم می‌شود.

حسن نیز به عنوان یکی از کاربران می‌گوید: شرکت پژو بیش از ۲۵ سال است که در ایران فعالیت می‌کند. محصولات این شرکت در اروپا طرفدار ندارد و حتی در کشور چین هم نسبت به سایر رقبا از محبوبیت کمتری برخوردار است. این شرکت تاکنون نتوانسته حتی یک محصول به آمریکا صادر کند و تنها به واسطه حمایت های دولت فرانسه توانسته در بعضی از کشورهای تحت سلطه فروش داشته باشد که در ایران نیز به واسطه حمایت های ویژه مقامات سیاسی فرانسه از پژو در سال‌های پس از جنگ تحمیلی توانست در تولید(مونتاژ) و فروش داشته باشد.

پژو علی‌رغم فروش بیش از ۲۰ میلیارد دلار طی سال‌های گذشته، حتی یک دلار هم در صنعت خودرو ایران این شرکت سرمایه‌گذاری نکرده است.

ترک پژو و قطع دست این استعمارگران پیر از صنعت کشور نعمتی است که باید خدا را شکر کنیم. حال چه اتفاقی افتاده است که مجدداً در دام این نامردها گرفتار شده ایم.

به هر حال آنچه از نظر مردم و کارشناسان صنعت خودرو مورد تأکید است، بازنگری تجربیات گذشته و درس گرفتن از همکاری خودروسازان ایرانی با شرکت‌های خارجی است تا دوباره در دام بدقولی‌ها و بدعهدی آنها گرفتار نشویم و زیان تصمیمات نادرست خودروسازان ایرانی باز هم نصیب مصرف‌کنندگان بازار انحصاری خودرو نشود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *