رانای هاچ‌بک و لوکس اوایل سال آینده می‌آیند.

رانای هاچ‌بک و لوکس اوایل سال آینده می‌آیند.

مدیر مهندسی ایران خودرو گفت: حضور رقبای متعدد کره‌ای و چینی در بخش خودروهای هاچ بک و نیاز بازار به محصولات جدید، موجب شکل گیری پروژه تولید رانای هاچ بک بر پایه پلت‌فرم رانا شد.

سیداحمد مدیرقمی اظهار کرد: رانا خودرویی در کلاس B و C با مالکیت معنوی ایران خودرو است که با توجه به ویژگی‌های فنی آن می‌تواند پایه‌ای برای تولید محصولات جدید در این کلاس باشد.

وی درخصوص رانای هاچ بک اظهار کرد: نوع هاچ بک رانا، اتاق جدید روی پلت فرم رانا است که دارای اشتراکاتی با رانا در ناحیه جلوی خودرو بوده و قسمت عقب آن با حفظ تناسبات استایل برای ارایه مدل هاچ بک طراحی شده است.

به گفته او بازخوردهای دریافت شده از بازار درباره خودروهای هاچ بک، مهندسان ایران خودرو را به طراحی محصولی جدید دارای ویژگی‌های خودروهای اسپورت هاچ بک از جمله سپر عقب جدید، اسپویلر و رینگ اسپورت واداشت.

مدیر پروژه رانا درخصوص قوای محرکه رانای هاچ بک گفت: درحال حاضر از موتور ۱۶۰۰ سی سی در رانا استفاده می شود که داخلی سازی شدن آن و خودکفایی کامل در تولید، موجب شد در رانای هاچ بک نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر استفاده از موتور ملی یا سری EF در رانا در حال پی‌گیری است که تا قطعی شدن استفاده از آن موتور ۱۶۰۰ رانا در نوع هاچ بک تعبیه خواهد شد.

مدیرقمی از عرضه دونوع رانای هاچ بک و لوکس تا نیمه نخست سال آینده به بازار خبر داد و گفت: پیشرفت در عملیات طراحی و تولید دو پروژه به صورت هم زمان و موازی است. او با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌های بین‌المللی اظهار امیدواری کرد که تا نیمه نخست سال آینده دو نوع جدید رانا به بازار عرضه شود.

مدیر مهندسی ایران خودرو از اقبال بازارهای هدف صادراتی به محصول رانا خبر داد و گفت: مقصد صادرات رانا کشورهای منطقه CIS شامل روسیه، بلاروس و اوکراین و همچنین کشورهای خاورمیانه از جمله عراق و تونس است.

وی ادامه داد: هم اکنون سفارش‌هایی برای صدور رانا به مناطق صادراتی دریافت شده که این امرنشان از تداوم حضور ایران خودرو در بازارهای جهانی با برند راناست.

همچنین به گفته حسین نجاری، قائم مقام تولید ایران خودرو، براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۳۰ درصد تولید رانا در سال آینده به رانای هاچ بک و ۷۰ درصد دیگر به رانای صندوق‌دار اختصاص دارد که در صورت استقبال بازار این ترکیب تولید رانا قابل تغییر خواهد بود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.