قوانین راهنمایی و رانندگی در خارج از کشور

قوانین راهنمایی و رانندگی در خارج از کشور

قوانین راهنمائی و رانندگی‌ در خارج از کشور کاملا با اون چیزی که ما در ایران دیدیم متفاوت هست و آشنا نبودن با قوانین بعضا باعث بروز مشکلاتی نیز برای ایرانی‌‌ها میگردد.

۱- در بریتانیا و چند کشور دیگر مثل تایلند ، استرالیا ، پاکستان و ….. ، فرمان ماشین سمت راست هست و طبعا همه چیز عکس کشور‌هایی مثل ایران هست.

۲-حضور پلیس راهنمائی و رانندگی‌ در میادین و چهار راهها کاملا بیمورد هست ، بدلیل اینکه تمامی‌ رانندگان خود را ملزم به رعایت قانون میدانند و احتیاجی به زور نیست ، لذا پلیس راهنمائی و رانندگی‌ من تا الان ندیدم.

۳-زمانی‌ که چراغ برای خودرو‌ها قرمز میشود در پشت خط عابر پیاده توقف میکنند و تحت هیچ شرائطی چراغ قرمز را رد نمیکنند حتی نصف شب.

۴-حق تقدم تحت هر شرائطی با عابر پیاده هست ، البته بسیار به ندرت پیش میاد که عابر پیاده از محلی غیر از خط عابر پیاده عبور کند ولی‌ اگر همچین صحنه ای راننده خودرو ببیند بلافاصله سرعت خود را کم کرده و حتی در وسط خیابان توقف میکنند.

۵-زمانی‌ که راننده ای در ورودی یک خیابان توقف کرده باشد و در حال سوال کردن یا پیدا کردن یک آدرس و یا حتی در حال تماشای اطراف باشد و اتومبیلی پشت سر آن بوده و بخواهد وارد آن خیابان گردد ، تحت هیچ شرائطی از بوق استفاده نمیکند ، حتی اگر ترافیک شده باشد. بوق ماشین یک وسیله کاملا تزیینی محسوب میشود.

۶- کلیه‌ سرنشینان خودرو از کمر بند استفاده میکنند و این عمل قبل از حرکت خودرو انجام میشود نه در حین رانندگی‌.

۷- کشیدن سیگار در داخل تاکسی ، بدلیل اینکه یک وسیله عمومی‌ محسوب میشود ممنوع است ، حتی خود راننده هم اجازه سیگار کشیدن در خودروی خود زمانی‌ که تنها هست را هم ندارد.

۸- زمانی‌ که یک خودرو به میدان نزدیک میشود سرعت خود را کم کرده و قبل از میدان کاملا توقف کرده و هر زمان که خودرو‌هایی که در میدان هستند تخلیه شدند ، آن خودرو اجازه حرکت دارد.

۹-عابرین پیاده از محل مخصوص به خود تردد میکنند و با فشار دادن دکمه ای چراغ را برای خود سبز و برای خودرو‌ها قرمز میکنند.

۱۰- زمانی‌ که چراغ قرمز هست و قبل از سبز شدن برای چند ثانیه چراغ زرد میشود تا رانندگان آمادگی لازم را برای حرکت داشته باشند.

۱۱- زمانی‌ که چراغ زرد شود کلیه‌ خودرو‌ها توقف میکنند و تحت هیچ شرائطی به سرعت خود در این موقع اضافه نمیکنند تا قبل از قرمز شدن تقاطع را رد نمایند.

۱۲-هر خودرو با خودرو جلو خود حداقل به اندازه یک خودرو فاصله می‌گیرد و هنگامی که در پشت چراغ قرمز هم توقف میکنند ، باز هم فاصله خود را حفظ میکنند.این فاصله در جاده‌های برون شهری به مراتب بیشتر است.

۱۳- مسافت ۱۲۰ کیلومتری بین دو شهر در مدت دو ساعت طی میشود. خودتان حدس بزنید که سرعت مجاز چقدر هست.

۱۴- مردم بریتانیا دو کار را زیاد انجام میدهند ، یکی‌ آدامس جویدن و دیگری تف کردن . ولی‌ هیچ کس از داخل ماشین به بیرون تف نمیکند.

فکر می‌کنم همین دلائل هست که باعث شده ، در ۱۵ ماه گذشته ، هیچ مورد تصادف نباشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *