ماکسیما ۸۱ میلیونی شد!

ماکسیما ۸۱ میلیونی شد!

به اعتقاد برخی از کارشناسان و دست‌اندرکاران صنعت خودرو، بازار این روزها در رکودی بی‌سابقه به سر می‌برد؛ چرا که به نظر می‌رسد خودروسازان با میزان تولیدی که دارند به این زودی‌ها نتوانند پاسخگوی خیل خریداران خودرو باشند.

به گزارش «پرشین خودرو»، این کارشناسان معتقدند قیمت‌های کاذبی که در بازار به دلیل کمبود عرضه ایجاد شده‌ همچنان بر جای خود باقی باشند؛ اما اتفاقی که علاوه بر کاهش تولید در شهریور مشتریان خودرو را انگشت به دهان کرد تصویب افزایش قیمت ۲۰ درصدی خودروها در اوایل هفته جاری بود.
این افزایش قیمت‌ها در حالی به صورت رسمی تایید شد که به نظر می‌رسید بعد از این اتفاق روند عرضه خودرو از سوی خودروسازان به چرخه طبیعی خود باز گردد، اما با وجود این افزایش قیمت‌ها مشتریانی که طی روزهای گذشته به امید خرید خودرو با این قیمت‌ها به برخی نمایندگی‌های فروش خودروسازان مراجعه کرده‌اند باز هم با قیمت‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شدند.
بر این اساس روز گذشته ایسنا نیز طی گزارشی در این زمینه عنوان کرد که برخی نمایندگی‌های فروش محصولات ایران خودرو و سایپا اظهار می‌کنند که عرضه نقدی برخی محصولات پرتیراژ داخلی به قیمت‌های جدید هنوز آغاز نشده و معدود موجودی فعلی این خودروها نیز به قیمت‌های بالاتری به فروش می‌رسد.
به عقیده یک کارشناس خودرو، دلیل بالا بودن قیمت خودروهایی که به صورت معدود در نمایندگی‌ها موجود هستند این است که نمایندگی‌ها در حال حاضر خودرویی برای فروش ندارند، این تعداد خودرویی هم که موجود است متعلق به مشتریانی است که در گذشته ثبت‌نام کرده‌اند، اما می‌خواهند خودرویشان را بعد از تحویل در همان نمایندگی به فروش برسانند.
بنابراین قیمت برخی از این خودروها در نمایندگی‌ها به قیمت بازار نزدیک شده است که اصولاً نباید این اتفاق رخ بدهد. اما با وجود افزایش قیمتی که خودروسازان داشته‌اند هنوز شاهد فاصله‌های قیمتی میلیونی میان قیمت کارخانه و بازار هستیم.
از آنجایی هم که خودروسازان هنوز نتوانسته‌اند میزان عرضه را افزایش دهند، به نظر می‌رسد خرید و فروش در بازار بیشتر جریان داشته باشد، اما خرید و فروشی از نوع سرمایه‌گذارانه! زیرا بازار خودرو هم این روزها مانند بازار ارز و طلا و مسکن به بازاری سرمایه‌ای تبدیل شده بود.
به این صورت که با کاهش تولید برخی از محصولات، دلالان دست به کار خرید و فروش در بازار شدند و به این ترتیب نوعی تقاضای کاذب برای آنها ایجاد شد.
تقاضای کاذب درست عکس تقاضای واقعی است که تنها به دلیل کسب سود ممکن است در هر بازاری ایجاد شود، اما بعد از افزایش قیمتی که سازمان حمایت رسما آن را تایید کرد به نظر می‌رسد که دلالان بازارهای دیگر را به بازار خودرو ترجیح داده‌اند؛ زیرا در حال حاضر خرید و فروش در بازار خودرو بسیار کاهش پیدا کرده است.اما سری به بازار خودرو بزنیم تا ببینیم تغییرات این هفته چه بوده است.
به نظر می‌رسد افت تولید، کمبود قطعات، مشکلات مالی و در نهایت کمبود عرضه تاثیر خود را همچنان بر بازار خودرو حفظ کرده است تا آنجا که در محصولات ایران‌خودرو باز هم شاهد افزایش قیمت در بازار بودیم تا به این ترتیب شکاف قیمت کارخانه و بازار همچنان باقی بماند.
بر این اساس قیمت تندر E1 و E2 در بازار به ترتیب ۲۱ میلیون و۲۰۰ و ۲۳ میلیون تومان است. پژو ۲۰۷ هم که گفته می‌شود به دلیل کمبود قطعات تولیدش قطع شده است و معلوم هم نیست که چه زمانی آغاز شود در نوع معمولی خود ۳۴ میلیون تومان و در نوع اتوماتیک با قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار قابل معامله است.
پژو ۲۰۶ تیپ دو هم که مانند هم‌خانواده‌اش ۲۰۷، این روزها کیمیا شده است با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شود و ۲۰۶ تیپ ۶ هم ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که نسبت به هفته قبل ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است!
اما ۲۰۶ صندوق‌دار V8 و V9 هم به ترتیب ۲۹ و ۳۷ میلیون تومان هستند، اما یکی از کارشناسان قیمت رانا در بازار را حدود ۲۷ میلیون تومان پیش‌بینی کرد. بنابراین کسانی که به قصد سرمایه‌گذاری رانا را ثبت‌نام کرده بودند، حتی با وجود افزایش قیمت رانا تا سقف ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، برد کرده‌اند.
گراند ویتارا، تنها محصول ژاپنی ایران‌خودرو هم که این روزها در اوج به سر می‌برد در کلاس ۸ خود با قیمت ۸۷ میلیون و در کلاس ۵ با قیمت ۷۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
پژو پارس سال ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پارس دوگانه ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، پارس ایربگ‌دار ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پارس با موتور TU5 هم ۱۹/۵ میلیون تومان معامله می‌شوند.
قیمت انواع سمند هم به این ترتیب است، سمند SE ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سمند LX دوگانه و پایه‌گازسوز هم ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هستند.اما بشنویم از ۴۰۵ که دوگانه سوز آن با قیمت ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و موتور TU5 آن ۱۹ میلیون و ۵۰۰ شده است.
ماکسیما ۸۱ میلیون شد!
اما سایپایی‌ها هم از افزایش قیمت در بازار به دور نبوده‌اند. تا جایی که ماکسیما ۸۱ میلیون قیمت‌گذاری می‌شود و مگان هم در نوع دنده اتوماتیک با قیمت ۵۷ میلیون تومان و دنده معمولی ۴۵ میلیون تومان قابل معامله است.
به نوشته دنیای اقتصاد، روی قیمت‌های قبلی تمام پرایدها هم یک میلیون تومان بگذارید تا به قیمت روز آن برسید! تیبا هم به ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید، اما با این اوصاف آیا مشتری در بازار خودرو خرید و فروش می‌کند؟
آیا بازار در این شرایط تکلیف خودش را می‌داند؟ یکی از کارشناسان در همین زمینه گفت: آنها که خودرو دارند نمی‌فروشند با این فکر که نکند گران‌تر شود، آنها هم که متقاضی خرید هستند نمی‌خرند تا شاید قیمت‌ها پایین بیاید! اوضاع این روزهای بازار خودرو و البته بازارهای دیگر نظیر ارز است، یعنی نه فروشنده هست و نه خریدار.
به عقیده این کارشناس تا زمانی هم که این قیمت‌ها برای خریداران جا نیفتد و به خریداران ثابت نشود و به عبارتی ترس از خرید از بین نرود، رکود در بازار خودرو باقی خواهد ماند.

ماکسیما ۸۱ میلیونی شد!

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.