مقایسه کیا سورنتو۲۰۱۶ با هیوندا سانتافه ۲۰۱۶

مقایسه کیا سورنتو۲۰۱۶ با هیوندا سانتافه ۲۰۱۶

اگر علاقه به خرید خودروی های شاسی بلند خانواده دارید، پس حتما هیوندای سانتافه ۲۰۱۶ و کیا سورنتو ۲۰۱۶ را در لیست خرید خود دارید. هر دو سه ردیف صندلی، قیمت معقول و گارانتی خوبی ارائه می دهند – یک گارانتی خوب ۵ ساله یا ۹۶۰۰۰ کیلومتری بدنه و گارانتی ۱۰ ساله یا ۱۶۰۰۰۰ کیلومتری موتور. هر دو خودرو به تازگی به روز رسانی شده اند.

بنابراین کدام بهتر است؟ و کدام را باید بخرید؟ ما مقایسه ی دقیقی بین هر دو خودرو به عمل آورده ایم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید، اما ابتدا اجازه دهید ببینیم در مدل های ۲۰۱۶ جدید سورنتو و سانتافه چه چیزهایی جدید شده اند.

کیا سورنتو ۲۰۱۶

سورنتو برای مدل سال ۲۰۱۶ کامل طراحی مجدد شده است. این خودرو ظاهری جدید، یک کابین جدید، تجهیزات چدید و موتورهای بهبود یافته ای در مقایسه با مدل قبلی اش ارائه می دهد.

کیا سورنتو

 

هیوندای سانتافه ۲۰۱۶
سانتافه برای مدل ۲۰۱۶ تغییری نکرده است. آخرین تغییر اساسی آن در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، زمانی که طراحی مجدد شد و به دو مدل تقسیم شد: سانتافه ی ۳ ردیفه ی بزرگتر(که در اینجا مقایسه می شود) و سانتافه اسپرت ۲ ردیفه ی کوچکتر.

سانتافه

قابلیت اطمینان

اگرچه متخصصان قابلیت اطمینان در J.D.Power هنوز رسما هیوندای سانتافه و کیا سورنتو را رتبه بندی نکرده اند، اما نتایج مطالعه ی قابلیت اطمینان خودروهای شرکت – که شامل برند ها می شود نه مدل ها – بیان می کند که کیا و هیوندای هر دو از نظر قابلیت اطمینان در این صنعت در حد متوسط هستند.

شاید مهمتر این باشد که هر دو مدل ها بهترین گارانتی خودروی جدید را در این صنعت ارائه می دهند، یک گارانتی بدنه ی ۵ ساله یا ۹۶۰۰۰ کیلومتری و یک گارانتی ۱۰ ساله یا ۱۶۰۰۰۰ کیلومتری موتور. در نتیجه، این دو مدل از نظر قابلیت اطمینان برابر هستند، حداقل تا زمانی که رتبه بندی های دقیق برای هر دو شاسی بلند ارائه شوند.

مصرف سوخت

سانتافه فقط یک موتور ارائه می دهد: یک V6 3.3 لیتری با ۲۹۰ اسب بخار نیرو که همراه با یک جعبه دنده ی خودکار ۶ حالته می باشد. این موتور دارای مصرف سوخت ۱۳ لیتر در صد کیلومتردر شهر و ۹٫۴ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه با حالت انتقال نیرو به دیفرانسیل جلو یا ۱۳ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۹٫۸ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه با حالت آپشن انتقال نیرو به ۴ محور می باشد.

در عین حال، سورنتو ۳ موتور ارائه می دهد. بیشتر افراد از موتور ساده صرف نظر می کنند، اما این موتور ساده یک ۴ سیلندر ۲٫۴ لیتری با ۱۸۵ اسب بخار نیرو است که دارای مصرف سوخت ۱۱٫۲ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۸٫۱ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه می باشدو افرادی که قدرت بیشتری می خواهند می توانند موتور ۴ سیلندر توربوشارژ ۲ لیتری با ۲۴۰ اسب بخار نیرو را انتخاب کنند که دارای مصرف سوخت ۱۱٫۷ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۹٫۸ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه می باشد. در آخر، افرادی که باز هم نیروی بیشتری می خواهند می توانند موتور V6 3.3 لیتری با ۲۹۰ اسب بخار نیرو را انتخاب کنند – همان موتوری که برای سانتافه، کیا و هیوندای نیز استفاده می شود. با این موتور، سورنتو دارای مصرف سوخت ۱۳ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۹٫۰۴ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه می باشد.

نتیجه؟ سورنتو مصرف سوخت بهتری نسبت به سانتافه ارائه می دهد، حتی وقتی دقیقا همان موتوری که در هیوندای سایز متوسط استفاده می شود، برای آن انتخاب شود.

ایمنی

هیوندای سایز بزرگ سانتافه هنوز توسط NHTSA تحت تست تصادف قرار نگرفته است. اما مدل اسپرت کوچک تر آن، که مشترکات زیادی با مدل بزرگتر دارد، رتبه ی کلی ۵ ستاره را دریافت کرده است. همینطور، سورنتو نیز رتبه ی کامل ۵ ستاره را از NHTSA دریافت کرده است. در عین حال، سانتافه هنوز به اندازه ی کافی مورد تست تصادف توسط موسسات بیمه ی غیر دولتی برای امنیت بزرگراه ها قرار نگرفته است تا صلاحیت آن برای رتبه ی ایمنی بسیار خوب تایید شود، اما سورنتو قبلا برتری خود را از این موسسات کسب کرده است.

از نظر تکنولوژی های ایمنی، نه سورنتو و نه سانتافه هیچکدام سردمدار سطح خود نیستند، البته سورنتو یک مزیت نسبت به هیوندای دارد. کیا هشدار خروج از لاین و هشدار برخورد از جلو را ارائه می دهد که هیچکدام در سانتافه عرضه نمی شوند. در مورد دوربین دید عقب هم همینطور است. در واقع، تنها تجهیزات ایمنی مدرن ارائه شده در سانتافه عبارتند از یک سیستم کنترل نقاط کور و هشدار برخورد از عقب، که هر دو را می توان در سورنتو نیز یافت.

نظر ما: به لطف طراحی جدید تر و تست های تصادف IIHS بیشتری که باید انجام شوند، به علاوه ی تجهیزات ایمنی مختلف و زیاد، سورنتو برای افرادی که ایمنی را در اولویت قرار داده اند انتخاب مناسب تری است.

تکنولوژی
همانطور که ممکن است از بخش ایمنی حدس زده باشید، کیا سورنتو از نظر تکنولوژی نسبت به هیوندای مزیت و برتری دارد، این برتری عمدتا به خاطر طراحی جدید تر می باشد که شامل میزان بیشتری از تجهیزات مدرن می باشد. سورنتو نه تنها تکنولوژی ایمنی بیشتری نسبت به سانتافه ارائه می دهد، بلکه تکنولوژی های مدرن و جدید تری نیز ارائه می دهد که نمی توان در سانتافه یافت.

این تجهیزات عبارتند از کنترل سرعت هوشمند، آینه های بغل تاشوی برقی و تکنولوژی بهبود موسیقی دیجیتاری کلاریفای. در نتیجه، به نظر ما بیشتر افرادی که تکنولوژی را در اولویت قرار داده اند سورنتو ۲۰۱۶ را نسبت به سانتافه ۲۰۱۶ ترجیح می دهند.

قیمت

با وجود قیمت پایه ی ۲۶۵۰۰ دلار، شکی نیست که سورنتو ارزان تر از مدل ساده ی سانتافه است که دارای قیمت پایه ی ۳۱۵۰۰ دلار می باشد. اما این تمام داستان نیست. مدل های ساده ی سورنتو به صورت استاندارد با دو ردیف صندلی و موتور ۴ سیلندر عرضه می شوند، در حالی که تمام سانتافه ها دارای یک موتور V6 و سه ردیف صندلی می باشند. اگر سورنتو را مانند سانتافه تجهیز کنید، آنگاه قیمت پایه ی آن به ۲۹۷۰۰ دلار می رسد.

با این حال، حتی با این وضع نیز کیا ارزش بیشتری نسبت به هیوندای دارد، مخصوصا اینکه کیا مجهز تر نیز می باشد.

نظر پردیس خودرو

اگرچه کیا سورنتو ۲۰۱۶ و هیوندای سانتافه ۲۰۱۶ هر دو مزایای زیادی دارند، انتخاب بین آنها کار ساده ای است: مسلما کیا انتخاب مناسب است. کیا تجهیزات ایمنی و تکنولوژی بیشتری نسبت به قیمتش ارائه می دهد و همچنین آپشن های موتور بیشتری هم ارائه می دهد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *