وقتی خودروسازان مجبور به تعطیلی می شوند

وقتی خودروسازان مجبور به تعطیلی می شوند

در روزهایی که بازار خودرو یکی از راکدترین دوران خود را سپری می‌کند و خرید و فروش در آن به شدت پایین آمده، ایران خودرویی‌ها دو روز تعطیلی اجباری را برای خطوط تولید خود در نظر گرفته‌اند تا به نوعی تولیدشان را در این شرایط رکود، کنترل کنند.

آن طور که خبر می‌رسد، ایران خودرو، دیروز و امروز را تعطیل اعلام کرده و با این حساب و با احتساب دیروز و جمعه، بزرگترین خودروساز ایران چهار روز پشت سر هم فعالیتی نخواهد داشت.

به گفته منابع آگاه، آبی‌های جاده مخصوص برای آنکه بتوانند تولید خود را شرایط فعلی (افت خرید و فروش) کنترل کنند، ۴۸ ساعت تعطیلی اجباری را برای خطوط تولیدشان در نظر گرفته‌اند. ایران خودرویی‌ها از اواخر سال ۹۲ سرعت تولید خود را بالا بردند تا از بازار جا نمانند، اما حالا متوجه سبقت غیرمجاز خود شده و قصد دارند و با کم کردن سرعت، خود را با بازار هماهنگ کنند.

طبق آخرین آمار، ایران خودرو روزی دو هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو به تولید می‌رساند که با در نظر گرفتن ۴۸ ساعت تعطیلی اجباری، این شرکت ضرری پنج هزار دستگاهی را در تولید به خود خواهد دید.

این در شرایطی است که به گفته فعالان بازار، مشتریان تمایلی به خرید خودرو در مقطع زمانی فعلی ندارند و اگر سایر خودروسازان نیز به تقلید از ایران خودرو، تعطیل کرده و تولیدشان را کاهش بدهند، در مرداد ماه و نسبت به تیر، با افت تولید روبرو خواهند شد.

این را هم باید در نظر گرفت که خودروسازان کشور تا چندی دیگر به تعطیلات تابستانی خواهند رفت و با این حساب، یک افت تولید احتمالی دیگر نیز در راه است.

هرچه هست، خودروسازان به خوبی متوجه شده‌اند که بسیاری از مردم به دلایل مختلف حاضر به خرید خودرو در مقطع زمانی فعلی نیستند و بنابراین برای آنکه فروش‌شان بیش از این‌ها به خطر نیفتد، باید چاره‌ای برای جذب مشتریان بیندیشند.

بر کسی پوشیده نیست که خودروسازی مهم‌ترین صنعت حال حاضر ایران به شمار می‌رود، زیرا اولا صنایع زیادی را به دنبال خود می‌کشد و دوما نقش غیر قابل انکاری در رشد اقتصادی کشور طی یکی دو سال گذشته داشته است و بنایراین نجات آن از وضع فعلی، واجب به نظر می‌رسد.

به اعتقاد کارشناسان، زمین خوردن خودروسازی، تبعات بسیار منفی و بزرگی بر پیکره صنعت کشور خواهد داشت و اگر قرار بر ادامه تحریم بازار خودرو توسط مشتریان و همچنین کاهش تولید باشد، هوای دومین صنعت بزرگ ایران و صنایع وابسته‌اش، بیشتر و بیشتر ابری خواهد شد.

گزارش از حمیدرضا بهداد – باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.