پرترددترین خیابان ایلام در محاصره‌ی نمایشگاه‌های اتومبیل

پرترددترین خیابان ایلام در محاصره‌ی نمایشگاه‌های اتومبیل

 خیابان ۲۴ متری ولیعصر(عج)ایلام که در محاصره‌ی نمایشگاه‌های اتومبیل قرار دارد رانندگان تاکسی را از شغل خود پشیمان و شهروندان را کلافه کرده است.

به گزارش مجله خودرو، منطقه‌ی ایلام، روزهایی که خیابان ۲۴ متری ولیعصر(عج) شهر ایلام به بهره‌برداری رسید، همواره با خود می‌اندیشیدیم چه نیازی مسوولان را به ساخت چنین خیابان عریضی ترغیب کرده در حالی که هر چند دقیقه تنها یک خودرو از آن تردد می‌کرد اما دوراندیشی مسوولان و مهندسان وقت در طراحی این خیابان عریض که اینک به شریان مهم تردد در مرکز شهر تبدیل شده ستودنی است، هرچند خیابان‌ها و بلوارهایی که پس از آن در شهر ایلام طراحی و اجرا شدند فاقد این آینده‌نگری هستند.

این خیابان هم‌اکنون سهم مهمی در تسهیل عبور و مرور خودروها و بار مهمی از ترافیک مرکز شهر را بدوش می‌کشد و برای کاهش بار ترافیک مرکز استان ظرفیت فراوانی دارد اما هم‌اکنون نمی‌شود از همه‌ی ظرفیت‌های این خیابان برای کاهش بار ترافیک استفاده کرد.

سال‌هاست نمایشگاه‌های فروش خودرو در مغازه‌های دو طرف این خیابان مستقر شدند و نمایشگاه‌داران بی‌توجه به این‌که این خیابان یکی از پرترددترین گذرگاه‌های مرکز شهر است خودرو‌هاشان را در کنار خیابان و در سمت راست و چپ آن به معامله می‌گذارند و گاهی سه ردیف خودرو در کنار هم پارک می‌شود که خودرو سوم دقیقاً در مرکز خیابان ۲۴ متری پارک شده و راننده‌اش برای چانه‌زنی با واسطه‌ها به داخل نمایشگاه می‌رود.

زمانی که از این خیابان عبور می‌کنی، راه کاملاً بسته و ترافیک برای رانندگان به کلافی سردرگم تبدیل می‌شود که نه راه پس می‌ماند نه پیش.

راننده پژوی نقره‌ای رنگ، خودرو خود را تقریباً در مرکز خیابان با پنجره‌های باز رها کرده و به داخل نمایشگاه رفته و پژو پارک شده در وسط خیابان، ترافیک را به غوغای رانندگان با بوق‌های ممتد تبدیل کرده و ما منتظر بازگشت راننده هستیم.

بیش از ۱۵ دقیقه بعد مردی میانسال با لباس محلی، بدون هیچ استرس و عجله‌ای لبخند زنان از نمایشگاه خارج می‌شود و به طرف خودرو حرکت می‌کند، با خیال راحت خودرو را روشن و با آرامش سعی می‌کند راهی به جلو بیابد و حرکت کند اما انگار نه انگار توقف بی‌جای خودرو وی در این مدت، این همه مشکل ایجاد کرده است.

چند متر بالاتر، جلوی نمایشگاه دیگری یک سمند سفید پارک شده که وضعیت آن بهتر از این پژو نیست! واسطه‌های خرید و فروش خودرو این نمایشگاه در حال جابه‌جا کردن دو پراید سفید رنگ، یک زانتیا و یک پی.کی هستند و یکی از آنها در حالی که سعی دارد زانتیا را به داخل نمایشگاه ببرد در جهت خلاف حرکت خودرو‌ها در این خیابان یک طرفه، دنده عقب حرکت می‌کند و به‌گونه‌ای که تمام عرض خیابان را مسدود کرده است.

«رحیم علی‌زاده»، راننده‌ی تاکسی شهر ایلام نیز در این‌باره به خبرنگار ایسنا، گفت: بار ترافیکی خیابان ۲۴ متری ولیعصر چنان سنگین است که هر وقت مسیرم به این خیابان می‌خورد از شغل خودم پشیمان می‌شوم.

وی با بیان این‌که با وجود این‌که مسوولان از این مشکل ترافیکی مرکز شهر ایلام اطلاع دارند اما برای آن چاره‌اندیشی نمی‌کنند، افزود: ساماندهی نمایشگاه‌های خودرو و انتقال آنان به خارج شهر نقش بسیار مهمی در کاهش ترافیک مرکز شهر دارد که باید به این مهم توجه جدی شود.

«بهزاد یاسمی» مسوول اتحادیه‌ی مشاورین خودرو استان نیز در این‌باره به خبرنگار ایسنا، گفت: اساسی‌ترین مشکل جابجایی نمایشگاه‌های خودرو به خارج شهر، بی‌خیالی مسوولان و دستگاه‌های مربوطه استان است.

وی با بیان این‌که بیش از ۸۰۰۰ مترمربع زمین در خارج شهر در روبروی فرودگاه ایلام خریداری شده و اگر مسوولان و دستگاه‌های مربوطه همکاری و همراهی کنند در کمتر از یک‌سال این شهرک ساخته می‌شود، افزود: اگر نمایشگاه‌های فروش ماشین به خارج شهر انتقال یابند بیش از ۴۰ درصد بار ترافیکی مرکز شهر ایلام کاهش می‌یابد.

یاسمی با ابراز تاسف از همکاری نکردن مسوولان استان در صدور مجوز تغییر کاربری زمین خریداری شده، ادامه داد: با وجود این‌که انتقال نمایشگاه‌ها به خارج شهر برای کاهش بار ترافیک ضروریست اما مسوولان به بهانه‌های مختلف همکاری نمی‌کنند و از قول‌های خود سر باز می‌زنند.

مسوول اتحادیه نمایشگاه‌های ماشین استان ایلام خاطرنشان کرد: در طول روز این نمایشگاه‌ها چنان بار ترافیک در خیابان ۲۴ متری ولیعصر به وجود می‌آورند که جای سوزن انداختن نیست و علاوه بر نارضایتی مردم فریاد خود فروشنده‌های خودرو در این خیابان را هم در آورده است.

وی با بیان این‌که اگر مسوولان و دستگاه‌های مربوطه در این راستا همکاری کنند همه نمایشگاه‌داران آماده هستند به خارج شهر و مکان در نظر گرفته شده منتقل شوند، تصریح کرد: مسوولان به علت تغییرات سیاسی کلان کشور( ریاست جمهوری) و احتمال این‌که در آینده عوض خواهند شد نسبت به مسائل بی‌خیالی پیشه کرده و پاسخگو نیستند.

مسوول اتحادیه‌ی نمایشگاه‌های ماشین استان ایلام تصریح کرد: به اعتقاد من علت اصلی و عمده‌ی حجم سنگین بار ترافیک شهر ایلام بی‌تفاوتی مسوولان مربوطه است.

یاسمی از صنعت، معدن وتجارت، فرمانداری، شهرداری و مسکن و شهرسازی استان خواست نسبت به این مهم همکاری لازم و قانونی را داشته باشند هم‌چنین از راهنمایی و رانندگی و برق و آب استان به علت آمادگی لازم برای همکاری در این راستا قدردانی کرد.

«خالق منصوری» شهردار ایلام نیز در این رابطه به خبرنگار ایسنا، گفت: شهرداری تمام هم و غم خود را در راستای باز کردن گره‌های ترافیکی گذاشته و آمادگی کامل برای همکاری با اتحادیه نمایشگاه‌های خودرو استان دارد.

وی با بیان این‌که در صورتی که ایجاد این نمایشگاه در خارج شهر با طرح تفصیلی مشکل نداشته باشد علاوه بر استقبال از آن حمایت هم می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر این مهم تحقق یابد حجم عظیمی از بار ترافیکی مرکز شهر ایلام کاهش می‌یابد.

«سرهنگ رسولی» رییس پلیس راهنمایی ورانندگی استان نیز در این‌باره به خبرنگار ایسنا، گفت: همه‌ی تمرکز درمانی، خدماتی، صنفی، تجاری و نمایشگاهی در خیابان‌های ۲۴ متری ولیعصر، طالقانی، سعدی و سیدالشهدا سبب شده بار سنگین ترافیک در مرکز شهر به وجود آید.

وی با بیان این‌که انتقال نمایشگاه‌های ماشین در خیابان ۲۴ متری ولیعصر بسیار ضروری و نقش مهمی در کاهش بار ترافیک شهر ایلام دارد، افزود: به لحاظ فقدان پارکینگ مناسب در این خیابان برای توقف وسیله‌ی نقلیه و در نتیجه پارک خودرو در کنار خیابان باعث به وجود آمدن ترافیک و مشکلات برای مردم می‌شود.

رسولی کم‌عرض بودن خیابان‌ها و عدم گنجایش لازم پیاده‌روها، عدم پل‌ و گذرگاه‌های عابر پیاده، وجود نواقص هندسی معابر ایمن، فقدان خط‌کشی معابر عدم وجود بسترهای مناسب و استفاده‌ی بهینه‌ی شهروندان از وسایل نقلیه عمومی در شهر ایلام سبب شده عابران پیاده به ناچار از سطوح خیابان عبور کنند که علاوه بر تاثیر برکندی ترافیک گاهی اوقات سبب حادثه هم می‌شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام ادامه داد: در شهر ایلام شاهد ترویج فرهنگ تک سرنشینی خوروها هستیم که دستگاه‌های فرهنگی باید در راستای فرهنگسازی درست رانندگی و استفاده از وسایل نقلیه به جد وارد عمل شوند.

وی برطرف کردن معضل ترافیک در شهر ایلام را احداث چندین پارکینگ طبقاتی، اصلاح هندسی معابر و تعریض‌های خیابان‌ها، ایمن کردن گذرگاه‌های عابران پیاده، احداث پل‌های هوایی مکانیزه، ساماندهی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر، تمرکززدایی از مرکز شهر، انتقال نمایشگاه‌های اتومبیل از خیابان ۲۴ متری ولیعصر به حاشیه شهر و مکان مشخص شده و احداث پل زیرگذر و روگذر در برخی تقاطع‌‎ها از جمله راهکارهای کاهش بار ترافیک شهر ایلام برشمرد.

رسولی با بیان این‌که راهکارهای لازم برای کاهش ترافیک به دستگاه‌های مربوط ارائه شده است ابراز امیدواری کرد در سایه‌ی همکاری متولیان شاهد برطرف کردن مشکلات شهری باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *