چاپ ۳بعدی لوکال موتورز

چاپ ۳بعدی لوکال موتورز

اینکه یک کمپانی کوچک بتواند در عرض ۴۴ ساعت با استفاده از پرینت سه‌بعدی یک خودرو تولید کند، یعنی تصورات ما از آینده کم‌کم دارد رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. لوکال موتورز تولید مدل استراتی (Strati) که یک خودروی الکتریکی با چاپ سه‌بعدی است را به صورت مستقیم در مقابل چشمان افراد انجام خواهد داد. این کار در نمایشگاه تکنولوژی ساخت شیکاگو انجام می‌شود.

بدنه استراتی به صورت کامل از طریق چاپ سه‌بعدی در یک قطعه از جنس فیبرکربن و پلاستیک تولید می‌شود. به این از فرآیندی با نام ساخت دیجیتالی مستقیم (DDM) استفاده می‌شود که توسط آزمایشگاه‌های ملی اوک ریج (Oak Ridge) توسعه داده شده است. استراتی در مجموع تنها ۴۰ قطعه دارد و می‌تواند به سرعت مونتاژ شده و پس از ۴۴ ساعت برای رانندگی آماده شود.

با این حال، بسیاری دیگر از بخش‌های این خودرو با استفاده از تکنولوژی چاپ سه‌بعدی تولید نخواهند شد؛ بخش‌های مکانیکی مانند باتری، موتور الکتریکی از رنو، سیم‌کشی‌ها، چرخ‌ها و سیستم تعلیق که همگی از منابع خارجی تأمین خواهند شد. بقیه قسمت‌هایی که چاپ سه‌بعدی نمی‌شوند، از جمله صندلی‌های استراتی، پوشش‌های داخل کابین، شیشه جلو و پوشش سقف در داخل لوکال موتورز تولید می‌شوند.

لوکال موتورز از طراحان خواسته بود که پیشنهاد خود را برای چالش ساخت یک خودرو از طریق چاپ سه‌بعدی ارائه کنند و از طریق بیش از ۲۰۰ پیشنهاد دریافت کرده بود. این پروژه می‌خواهد قابلیت‌ها، مزیت‌های اقتصادی و انعطاف‌پذیری تولید را در فرآیند DDM به تصویر بکشد. تعداد کم قطعات و طراحی انعطاف‌پذیر در این خودرو باعث می‌شود که هزینه‌های تولید آن بهینه شود. لوکال تصاویری نیز از فرآیند تولید استراتی با چاپ سه‌بعدی تهیه و منتشر کرده است.

تا آنجا که از این کمپانی سراغ داریم، این اولین نوآوری لوکال موتورز در طراحی وسایل نقلیه نیست؛ کمپانی‌ای که تکنیک دریفت در خودروهای الکتریکی و مدل رالی فایتر آفرود را در صنعت خودرو به ارمغان آورده است. در همین حال، یک جفت خودروی اسپرت سبک‌وزن نیز در حال مهندسی توسط لوکال موتورز با یک رویکرد متن‌باز هستند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *