گواهینامه رانندگی در آلمان

گواهینامه رانندگی در آلمان

دریافت گواهی‌نامه‌ی رانندگی در آلمان چه مقررات و محدودیت‌های سنی‌ای دارد؟ چه آموزش‌هایی برای این کار لازم‌اند؟ هزینه‌ی دریافت گواهی‌نامه چه‌قدر است؟ پاسخ به این پرسش‌ها

مانند بسیاری از کشورهای دیگر، در آلمان هم برای رانندگی گواهی‌نامه لازم است که با درجه‌های گوناگون به متقاضیان داده می‌شود. این گواهی‌نامه تاریخچه‌ای ۱۰۰ ساله دارد و از سال ۱۸۸۸ در قلمرو پادشاهی پروس که در آن زمان دو سوم شمال آلمان و بخش‌های غربی این کشور را در شکل امروزی آن دربرمی‌گرفت، قانونی شد.

صدور گواهی‌نامه‌ی رانندگی در آلمان مشروط به موفقیت در آموزش‌ها و آزمون‌دومرحله‌ای نظری و عملی در آموزشگاه‌های رانندگی است.

اگر کسی در آزمون‌‌های نظری و عملی به نتیجه‌ی لازم برسد، می‌تواند پس از زمان معینی آزمون‌ها را دوباره تکرار کند. گواهی‌نامه‌ی رانندگی را در مرحله‌ی نخست برای دو سال صادر می‌کنند تا مبتدیان صلاحیت خود را برای حفظ گواهی‌نامه نشان دهند.

یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت گواهی‌نامه‌ی رانندگی در یک منطقه یا

فرد متقاضی گواهی‌نامه‌ی رانندگی باید دست‌کم ۱۴ ساعت در بخش نظری و ۱۲ ساعت در بخش عملی آموزش ببیند

ایالت خاص، سکونت دست کم ۱۸۵ روزه در محل نشانی فرد متقاضی در تقاضانامه است.

 

گواهی‌نامه‌ها و آموزش‌های گوناگون

نوع گواهی‌نامه‌ی دریافتی به خودرویی بستگی دارد که متقاضی می‌خواهد با آن رانندگی کند. به همین دلیل در آلمان نیز پایه‌های مختلف گواهی‌نامه‌ی رانندگی وجود دارند. برای هر کدام از این پایه‌ها نیز آزمون‌های جداگانه‌ای وجود دارند.
براساس مقررات فرد متقاضی گواهی‌نامه‌ی رانندگی، باید دست‌کم ۱۴ ساعت در بخش نظری و ۱۲ ساعت در بخش عملی برای رانندگی در شب، در مناطق غیرشهری و بزرگراه‌ها آموزش ببیند.

برای پایه‌های گوناگون گواهی‌نامه باید محدودیت‌‌های سنی جداگانه‌ای را رعایت کرد. برای نشستن پشت فرمان خودروهای شخصی، متقاضی باید دست کم هفده سال داشته باشد و همراه با فردی با پنج سال سابقه‌ی رانندگی از ماشین استفاده کند.
اگر متقاضی پیش از دریافت گواهی‌نامه ناتوانی جسمی داشته باشد، باید گواهی پزشکی برای تشخیص محدودیت‌های خود به مرکز آموزش رانندگی ارائه کند.

 

سایر شرایط و هزینه‌ها

اما از سن هجده سالگی فرد می‌تواند با دریافت گواهی‌نامه به تنهایی نیز رانندگی کند. برای رانندگی با موتورسیکلت به گواهی‌نامه‌ی پایه‌ی آ (A ) نیاز است و برای رانندگی با ماشین‌های شخصی گواهی‌نامه‌ی پایه‌ی ب (B ) صادر می‌شود. برای رانندگی با خودروهای بزرگ و کوچک به گواهی‌نامه‌های متفاوتی نیاز است که انواع آن‌ها به شانزده عدد می‌رسند.
برای رانندگی با ماشین‌های سنگین نیز، بسته به شکل آن‌ها، گواهی‌نامه‌های جداگانه‌ای وجود دارند.

از آنجا که آلمان بخشی از اتحادیه‌ی اروپاست، از سال ۱۹۹۹ “گواهی‌نامه‌ی رانندگی اتحادیه‌ی اروپا” نیز برای متقاضیان صادر می‌شود که تا سال ۲۰۱۲ براساس قوانین جدید در سراسر این اتحادیه معتبر است.
در حال حاضر هزینه‌ تقریبی برای ثبت‌نام، آموزش و دریافت گواهی‌نامه مبلغی است بسته به ایالت مربوط در آلمان، مدت زمان و نوع آموزش‌های جداگانه‌ای که هر متقاضی نیاز دارد؛ این مبلغ نزدیک ۱۱۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو است.
افراد بسیاری هستند که همان بار اول از پس آزمون عملی رانندگی در شهر برنمی‌آیند و باید با پرداخت مبلغ مختصری آن را تکرار کنند. و سرانجام در صورت موفقیت در آزمون، لذت بردن از رانندگی در انتظار آن‌هاست!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *