۱۱ حقیقت جالب از دنیای اتومبیل ها !

۱۱ حقیقت جالب از دنیای اتومبیل ها !

در تاریخچه اتومبیل‌ها حقایق بسیار جالبی وجود دارد که مرور آن ها بسیار وقتگیر خواهد بود! اما ما در این مقاله ۱۱ نکته جالب از این حقایق را گرداوری کرده ایم تا با تعدادی از آن ها آشنا شوید. در ادامه با wedrive همراه باشید.

 

رایحه اتومبیل از کجا نشات می‌گیرد؟

 

رایحه جدید داخل ماشین‌ها که همه ما به آن علاقه داریم از چرم داخل آن نشات نمی‌گیرد. یا بهتراست بگوییم که در اکثر ماشین‌ها این بو ربطی به چرم به کار گرفته شده در آن ندارد. برعکس این رایحه مخلوطی از بیش از ۵۰ نوع ترکیب ارگانیک فرار (VOC) است که در داخل ماشین یافت می‌شود. این ترکیبات فرار از منابعی مانند ترکیبات تمیزکننده و روان کننده، رنگ و موکت سرچشمه می‌گیرند.

 

اولین جریمه رانندگی تاریخ

 

همواره بر سر این موضوع بحث بوده است که اولین جریمه رانندگی به دلیل سرعت غیرمجاز در خیابان‌ها چه زمانی به ثبت رسیده است؛ اما اگر بخواهید بدانید که اولین برگه جریمه‌ چه زمانی صادر شده است این موضوع برمی‌گردد به سال ۱۹۰۴، زمانی که اتومبیل فردی به نام هری مایر توسط پلیس درحالی‌که با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت در قسمت غربی خیابان سوم در اُهایو آتش گرفته بود، دیده شد.

 

ماشین، ماشین و بازهم ماشین

 

در سال ۲۰۱۰، تعداد ماشین‌های مورداستفاده در سیاره ما به ۱ میلیارد افزایش یافت. ایالات متحده آمریکا با داشتن ۲۳۹.۹ میلیون تعداد از این ماشین‌ها بیش‌ترین جمعیت اتومبیل‌ها را در دنیا دارد در حالی که چین با داشتن تعدادی در حدود ۷۸ میلیون اتومبیل در جایگاه دوم دنیا قرار دارد.

 

رانندگی با حواس پرت

 

با رونق هرچه بیش‌تر گوشی‌های هوشمند، امروزه خطر رانندگی بدون دقت بسیار افزایش یافته است. هرچند این نگرانی‌ها چیز جدیدی نیست. زمانی که رادیو وارد صنعت اتومبیل‌‌سازی شد مخالفان زیادی سعی در ممنوع کردن استفاده از آن هنگام رانندگی داشتند زیرا تصور عموم بر این بود که گوش کردن به رادیو در هنگام رانندگی خطر تصادفات را افزایش می‌دهد.

11 حقایق جالب از دنیای اتومبیل ها !

چرخه بازیافت ماشین‌ها

 

با این تعداد بالای ماشینی که در دنیا وجود دارد، خوب است که بدانید بیش‌تر محصولات بازیافتی مردم در آمریکا از ماشین‌ها تهیه می‌شود. بیش از ۹۵٪ اتومبیل‌های از رده خارج هرساله بازیافت شده و بیش از ۱۴ میلیون تن فولاد برای صنعت فولادسازی فراهم می‌آورند.

 

پیش به‌سوی ماه

 

آیا می‌دانستید اگر با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید چیزی حدود ۱ ساعت طول می‌کشد تا وارد فضا شوید. کره ماه از زمین ۲۵۰۰۰۰ مایل فاصله دارد، پس اگر بدون وقفه رانندگی کنید و برای استراحت توقف نکنید تا ۶ ماه دیگر به آنجا خواهید رسید.

 

 

اولین تصادف تاریخ

 

اولین تصادف ماشینی در مورد یک اتومبیل گازی در سال ۱۸۹۱ در اُهایو اتفاق افتاد. مهندس جیمز لمبرت در حال رانندگی کردن با یکی از اختراعاتش بود که با ریشه درختی که از زمین بیرون زده بود برخورد کرد. این تصادف باعث شد که اتومبیل او از مسیر منحرف شده و به وضعیت بدی درآید. خوشبختانه لمبرت و مسافرش تنها چند آسیب جزئی دیدند و او بعدها بیش از ۶۰۰ اختراع ثبت کرد که بیش‌ترشان مریوط به صنعت اتومبیل‌سازی بود.

 

اولین سفر جاده‌ای تاریخ

 

اولین سفر جاده‌ای دنیا در سال ۱۸۸۸ توسط برتا بنز همسر مخترع اتومبیل یعنی کارل بنز اتفاق افتاد. برتا موتور واگن‌دار شماره ۳ بنز را از منهیم تا زادگاهش فرژیم راند. مسافت این راه حدود ۶۶ مایل بود و به مدت ۲ روز طول کشید. قبل از سفر برتا، رانندگی‌ها بسیار کوتاه بودند، بنابراین سفر ماجراجویانه برتا یک توجه جهانی را برای موتور واگن‌دار بنز به ارمغان آورد و باعث اولین فروش محصولات این شرکت شد.

 

 

اولین دستگاه کنترل سرعت

 

رالف تیتر زمانی که با وکیل خود در ماشین بود ایده کنترل سرعت را مطرح ساخت. موقع صحبت کردن وکیل او سرعت ماشین را کاهش داده و هنگام گوش کردن به حرف‌های رالف مجددا سرعت را افزایش می‌داد. این حرکت‌های جلو و عقب شدن تیتر را به‌قدری آزار می‌داد که او تصمیم گرفت یک دستگاه کنترل سرعت اختراع کند. شاید برایتان جالب باشد که چرا خود تیتر آن روز رانندگی نمی‌کرد؟ متأسفانه او نابینا بود.

 

 

یک اتومبیل از چند قطعه تشکیل شده است؟

 

یک ماشین به‌طور میانگین از ۳۰ هزار قطعه تشکیل شده است که به نظر تعداد زیادی می‌آید. البته همه این قطعات با در نظر گرفتن همه جزییات مانند همه پیچ‌ها، میخ‌ها و میله‌های به کار برده شده در آن است. (که البته بازهم تعداد زیادی‌ست!)

 

11 حقایق جالب از دنیای اتومبیل ها !

سریع‌ترین ماشین مجاز در خیابان‌ها

 

اتومبیلی که  به عنوان سریع ترین خودرو  در رکوردهای‌ جهانی  به ثبت رسیده است، بوگاتی ویرون سوپر اسپرت می باشد. سرعت  این خودرو به طور متوسط معادل ۴۳۱ کیلومتر بر ساعت  است و به عنوان سریع‌ترین ماشین دنیا شناخته می شود.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.