۲۰۶فرانسه یا mvm چینی؟

۲۰۶فرانسه یا mvm چینی؟

گر بخواهید یک ۲۰۶ بخرید حداقل سی و چند میلیون تومانی باید هزینه کنید. در حالی که با این پول میتوان روی یک گزینه دیگر نیز حساب کرد؛ چری A13 و یا همان ام ویام ۳۱۵٫

باید قبول کنیم که دیگر با ۱۰ میلیون تومان نمیشود هیچ خودرویی خرید. طبق گزارشها در حال قیمت کف خودروهای ساخت داخل ۱۲ میلیون تومان است. تازه این در حالی است که قیمت فوق مربوط به نرخ کارخانهای میشود. با این اوصاف اگر بخواهید یک ۲۰۶ بخرید حداقل سی و چند میلیون تومانی باید هزینه کنید. در حالی که با این پول میتوان روی یک گزینه دیگر نیز حساب کرد؛ چری A13 و یا همان امویام ۳۱۵٫

تا همین یکی دو سال پیش برای خرید خودرو گزینههایمان اینطور بود: چند خودروی داخلی و خارجی و نهایتاً یک خودروی چینی. اما امروزه گزینههای خریدمان اینطور شده: چند خودروی چینی و احیاناً یک خودروی دیگر.

هاچبک چشم بادامی

کمپانی خودروسازی Chery چین که اکنون خود را در بین ۳ خودروساز این کشور میبیند، چندی است با مدل Fulwin 2 با کد کارخانهای A13 وارد بازار ایران شده است. خودرویی که مدیران خودرو نامش را MVM315H گذاشته است.
جالب اینجاست که در اصل A13، پروژه جایگزینی یک محصول سایز متوسط خانوادگی به جای مدل Cowin یا A15 بود. خودرویی که اتفاقاً به ایران هم آمد ولی با اقبال خاصی روبهرو نشد. چری فالوین سال ۲۰۰۸ در نمایشگاه پکن رونمایی شد. بعد از آن توسط کمپانی روسی AvtoZAZ در اوکراین عرضه شد.

امکانات و تجهیزات امویام ۳۱۵

کیسه هوا از نوع SRS برای راننده و سرنشین جلو. کمربند ایمنی ۳ نقطهای برای سرنشین جلو. کمربند ایمنی ۳ نقطهای برای سرنشین عقب (چپ و راست). کمربند ایمنی برای سرنشین وسط. سیستم ترمز ABS. سیستم ترمز دیسکی برای چرخهای جلو. سیستم ترمز کاسهای برای چرخهای عقب. سیستم ضد سرقت. سیستم ضد سرقت الکترونیکی Immobilizer به همراه آلارم. چراغهای مهشکن برای جلو و عقب.
چراغ ترمز سوم. سیستم مستقل Mc Pherson با فنر پیچشی و میله نگهدارنده و ضد لغزش برای محور جلو. سیستم تعلیق کشنده چندگانه با فنر پیچشی برای محور عقب.

تجهیزات جانبی

این خودرو نیز شامل سنسور دنده عقب، سیستم تهویه هوای دستی، تنظیم برقی آینههای جانبی، سیستم پخش MP3 با پورت USB، مجهز به ۴ بلندگوی استریو، سیستم مدیریت پیمایش (نمایش مسافت طی شده، مصرف بنزین و غیره)، شیشه بالابر برقی برای ۴ درب، قفل مرکزی با ریموت و رینگهای آلومینیومی میشود.
هاچبک شیر فرانسه
درباره ۲۰۶ چه بگوییم که قبلاً نشنیده باشید؟ این خودرو به منجی پژو در سال ۲۰۰۸ معروف است. پروژه فوقالعاده موفقی که ایران نیز نقش موثری در آن داشت.
تجهیزات و امکانات ۲۰۶ تیپ ۲
سیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD و EBA)، ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب کاسهای، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، فرمان هیدرولیک، سیستم تهویه دستی، سیستم صوتی بلندگوی دربهای جلو، پخش CD با کنترل پشت فرمان، چراغ مهشکن جلو و عقب، چراغ نقشهخوان، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو، چراغ همراهی تا درب منزل در محیطهای تاریک، آیینههای جانبی دستی، شیشه بالابر برقی دربهای جلو.

تجهیزات اضافی

ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین، رینگ و لاستیک فولادی، صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، پشت سری جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، صندلی عقب با قابلیت تاشو، سیستم تنظیم سرعت برف پاک کن با سرعت خودرو.

مقایسه مو به مو

تصدیق میکنید که طراحی ۲۰۶ با اینکه سالها از تولیدش میگذرد ولی هنوز هم بدیع و غیرتکراری است. برای مالک این خودرو نمیتوان صفت مشخصی تعیین کرد. مرد یا زن، پیر یا جوان، دارا یا ندار فرقی نمیکند، ۲۰۶ تقریباً به همه میآید. طراحی داخلیاش با اینکه چیز خاصی برای بیننده ارائه نمیکند ولی باز با این حال در درازمدت نمیتواند آزاردهنده باشد.
در مقابل طراحی ۳۱۵H را میبینیم که با یک پیروی از الگوهای فانتزی همچنان به سبک و سیاق چینیپسند با چراغهای بزرگ و خارج از چارچوب آمده است. البته در قسمت عقب میشود کمی منطق را در طراحی دید.
با این حال در یک دید کلی اگر نگوییم امویام ۳۱۵ یک هاچبک دخترپسند است ولی حداقل اینکه میخورد بیشتر مشتریانش جوان باشند. زرق و برق بیش از حد در داخل کابین کمی از وقار آن کاسته است. مخصوصاً چراغهای رنگی پشت آمپر. اما چیزی که این خودرو را از رقیبش متمایز میکند، نمایشگر سرعت مقابل شاگرد. آپشنی که پیش از این در هیچ خودروی دیگری دیده نشده بود.
اگر این ۲۰۶، آن ۲۰۶ چند سال پیش بود بدون تردید میگفتیم که کیفیت طراحی داخلیاش از همه رقبا و حتی از مدلهای گرانتر از خودش نیز بهتر است.

اما این اواخر ایران خودرو با کاهش محسوس کیفیت مواد داخلی، آن را تا سطح بسیاری پایین آورده است. با اینکه برند پژوی فرانسه را یدک میکشد ولی از نظر کیفی چندان تفاوتی با رقیب چینیاش نمیکند. حداقل جنس داشبورد، کنسول، زیرپایی، سقف و غربیلک فرمان که اینطور نشان میدهد. در مورد ۳۱۵H میتوان امیدوار بود که در صورت تحویل با سانروف باشد.

از سه چهار سال پیش که کمکم پای چینیها به بازار ایران باز شد، نرمی فرمان و سیستم تعلیق آنها مشهور شد. سواری لذتبخش در جاده و راحتی نسبتی در مسیرهای ناهموار نظر مشتری را نسبت به این خودروها عوض میکند. ۲۰۶ به دلیل ارتفاعی پایینی که دارد در دستاندازها و پستیبلندیها اندکی مشکلساز میشود.
با این حال به نظر میرسد سیتسم جلوبندی هر خودرویی از محصولات چینی بهتر باشد. زود به سر و صدا افتادن اتاق از ایرادات رایج چینیها محسوب میشود. شاید ۲۰۶ به نسبت شش هفت سال پیش افت چشمگیری کرده باشد ولی هنوز هم میتوان روی پایداری قطعات و زیربندیاش حساب باز کرد.

مورد بعدی که به نظر میرسد در انتخاب این خودروها تاثیرگذار است بحث نگهداری و هزینههای آن است. حتی متمولان و آنها که از وضعیت مالی خوبی بهره میبرند نسبت به قیمت بالای نگهداری ۲۰۶ گلهمندند.
از نرخ بالای روغن تا فیلتر هوا و از نصب یک چراغ ساده گرفته تا تعویض یک دست شمع همگی بیاندازه گران هستند. در مقابل چینیها هم وضعیت بهتری ندارند. شاید هزینه یک بار نصب لوازم و قطعاتشان آنقدرها گران نباشد ولی تجربه نشان داده محصولات چینی بسیار مصرفگرا و هزینهزا هستند پس خودتان را برای مجموعهای از خرجهای ناخواسته آماده کنید.

بالاخره کدام؟

شرکت مدیران مدل ۳۱۵H را در سایت رسمی خود با قیمت ۲۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان عرضه میکند اما واقعیت این است که این هاچبک در بازار نمایشگاهداران در حدود ۳۳ میلیون تومان خرید و فروش میشود.
در مقابل ایرانخودرو نیز ۲۰۶ تیپ ۲ را ۱۹ میلیون و ۴۲۴ هزار تومان برای فروش گذاشته است. ولی همین خودرو در بازار آزاد ۲۷ میلیون تومان قیمت خورده است.
جدول مشخصات فنی

جدول مشخصات فنی
امویام ۳۱۵
پژو ۲۰۶
حجم موتور-سیسی
۱۴۹۷
۱۳۶۰
قدرت-اسببخار
۱۰۷
۷۵
گشتاور-نیوتنمتر
۱۴۰
۱۱۸
سرعت نهایی-کیلومتر در ساعت
۱۶۰
۱۷۰
جعبهدنده
۵ سرعته دستی
۵ سرعته دستی
حجم باک
۵۰
۵۰
مصرف در ۱۰۰ کیلومتر
۶٫۴
۶٫۴
فاصله بین دو محور-میلیمتر
۱۲۰۰
۲۴۵۵
طول، عرض و ارتفاع-میلیمتر
۴۱۳۹-۱۶۸۶-۱۴۹۲
۳۸۲۲-۱۶۵۲-۱۴۳۲
وزن-کیلوگرم-کیلوگرم
۱۲۷۵
۱۰۲۵
اندازه لاستیک
۱۵
۱۴
نوع انتقال قدرت
FWD
FWD

در پایان شمارو به دیدن عکس ها برای مقایسه بهتر دعوت می کنم:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *