وضعیت خراب بازار خودرو

وضعیت خراب بازار خودرو

 بلاتکلیفی بـازار خودرو نمایشگاه‌داران پایتخت را کلافه کرده است؛ کلافگی از رکودی که سه ماهی است آغاز شده و دست از سر بازار خودرو بر نمی دارد.

رکود بازار خودرو درحالی روز به روز عمیق‌تر می‌شود که تغییرات صورت گرفته در مسائل اقتصادی (مانند وام ۱۵ میلیونی خودرو) نیز کمکی به خروج این بازار از رکود نکرده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار خودرو چشم انتظار نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب است و چون مشتریان گمان به ارزانی خودرو پس از توافق احتمالی برده‌اند، فعلا دست شان به خرید نمی رود.در این شرایط، نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت نیز امیدشان به مذاکرات هسته ای است وآنها هم منتظرند تا ایران و غرب به توافق برسند و راه برای شکستن رکود بازار باز شود.

هر چه هست، فعالان بازار بلاتکلیفی مشتریان را عامل اساسی مشکلات به وجود آمده می‌دانند و تاکید می‌کنند که قیمت خودروها طی چند ماه گذشته روندی نزولی داشته است. طی هفته جاری نیز خودروهای داخلی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند، به نحوی که فاصله قیمت بازار و کارخانه خودروها کم شده است.

کاهش قیمت داخلی‌ها

آن‌طور که نمایشگاه داران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند. پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V8 نیز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی هم‌اکنون قیمتی برابر با ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دارد.

از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد که این محصول پر تیراژ ایران‌خودرو در هفته جاری کاهش قیمت۱۰۰ هزار تومانی داشته است به‌طوری‌که هم‌اکنون با قیمت ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

فعالان بازار اما از ثبات قیمتی رانا خبر می‌دهند و اینکه در حال حاضر این خودرو با قیمت ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند ال‌ایکس نیز بدون تغییر قیمت در حال حاضر به قیمت ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند EF7 نیز همانند هفته‌های گذشته ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون ۴۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

اما از بازار خودروهای سایپا خبر می‌رسد که به جز تیبا، باقی خودروهای داخلی با تغییرات قیمتی خاصی روبه‌رو نشده‌اند. براساس گفته فعالان بازار، تیبا با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی در حال حاضر ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، اما بازار پراید که در هفته‌های گذشته با کاهش قیمت مواجه بود، در هفته جاری روزهای با ثباتی را دنبال می‌کند. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پراید در مدل ۱۳۱ خود بدون تغییر قیمتی خاصی در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و پراید ۱۱۱ نیز قیمت ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خود را حفظ کرده است.

اما نگاهی نیز به بازار تندر-۹۰ بیندازیم، خودرویی که در روزهای با ثبات خود قرار دارد و تغییر قیمتی را در هفته جاری تجربه نکرده است. به روایت فعالان بازار، تندر-۹۰ در مدل E2 خود قیمتی برابر با ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این به آن معناست که این خودرو روزهای باثباتی را دنبال می‌کند. پارس‌تندر نیز بدون تغییر قیمتی خاصی در حال حاضر ۴۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. نمایشگاه داران خودرو پایتخت در مورد تندر-۹۰ اتومات نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر با قیمت ۵۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع نشان‌دهنده ثبات قیمت این خودرو در بازار است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *