تمیز کردن استپر سمند و ۴۰۵

تمیز کردن استپر سمند و ۴۰۵

برای تمیز کردن استپر موتور سمند و ۴۰۵ نیاز به یک پیچ کوشتی ستاره ای نمره ۶ معمولی دارید.وقتی کاپون سمند رو بالا میزنید ، از قسمت بالایی موتور که یک محفظه مشکی رنگ پلاستیکی که فیلتر هوا درون آن قریر داره ، لوله ای گرد بزرگ به طرف رادیاتور آمده و در قسمت جلویی به طرف منیفولد ورودی پیچیده و به آن نصب شده. دقیقا بالای قسمت مرودی هوا که از جنس فلز میباشد ، شما قطعاتی پلاستیکی میبینید که اولین و جلو ترین آنها که انتهای آ« استوانه ای و رنگ آن مشکی است ، استپر نام دارد. این استپر به وسله ۲ پیچ ستاره ای نمره ۶ به محفظ تنظیم فشار هوا متصل شده. برای باز کردن پیچ ها ، نیاز است که پیچ کوشتی رو از قسمت انتهایی روی رادیاتور قرار بدید تا جا بگیره چون که جا کمه . قبل از باز کردن پیچ ها شما باید فیش اون رو که به وسله یک گیره کیپ شده آزاد ، سپس لوله سنسور فشار هوای ورودی رو برای راحتی کار از روی بستش باز کنید بعد ، به وسیله پیچ کوشتی ۲ پیچ را باز کنید و مراقب باشید که پیچ ها پایین نیفتند ، سپس به آرامی استپر رو بیرون بکشید و باز پارچه یا پارچه آغشته به بنزین ، کاملا تمیزش کنید. روغن دارد پس بنزینی باشد بهتر است.سپس نشیمنگاه استپر رو با همان پارچه تمیز کنید. کاملا روغنی است. برای اینکه کارتون تکمیل باشه ، در روی محفظه تنظیم فشار هوا رو هم پاک کنید. برای پاک کردن آن نیاز دارید که ۴ پیچ رویی آن را باز کنید. منظور از این در همان تیکه پلاستیکی بالای قسمتی که استپر توی آن قرار میگیرد است.پیچ ها باز هم از نوع ستاره ای هستش .۴ پیچ رو باز کنید و برای راحتی کار میتونید لوله برگشت روغن رو هم از لوله هواکش بردارید. بعد باز کردن ۴ پیچ در پوش رو به آرامی بردارید و مواظب باشید که واشر آن نیفته. بعد از تمیز کردن درپوش به محفظه تقسیم فشار هوا نگاه کنید . اون سیاهی ،رنگ خود فلز نیست ، روغن هستش. نیازی نیست اون روغن رو پا کنید.بعد از بستن درپوش مواظب باشید که واشر خوب جا بخوره. استپر رو هم به وسیله همان ۲ پیچ ببندید. این هم از استپر سمند و ۴۰۵٫

یکی از قطعات موتورهای پژو وسمند که در صورت تعویض دیگر قطعه اصلی را جهت جایگزینی پیدا نخواهید کرد استپر موتور است.رد پای قطعات چینی در خصوص این قطعه نیز یافت می شود.از نظر ظاهر تفاوتی با قطعه اصلی نداردو در صورت مقایسه قطعه اصلی با نمونه چینی; تنها تفاوتی که با اندکی دقت قابل مشاهده است موقیعت نوشته های جنس اصلی; دو میلیمتر پایین تر از نمونه چینی است .البته اندک تفاوتی نیز در فونت نوشته ها نیز وجود دارد.

استپر موتور تقریبا کارکردی شبیه ساسات در موتورهای کاربراتوری دارد.البته وظایف دیگری نیز دارد.که علاوه بر وظیفه گفته شده می باید توازنی بین گشتاور و بار موتور به وجود بیاورد تا سرعتی ثابت را در دور ارام به وجود اید.البته می باید قطعات دیگری نظیر سنسور دور ارام وجود داشته باشد.

عمده خرابی این قطعه در هنگام عملکرد موتور در دور ارام نمایان می گردد.خرابی ان باعث نوسان دور موتور در دور ارام خواهد شد.معولا اولین کار مکانیک جهت رفع ایراد تمیز کردن استپر و محوظه ان خواهد بود.که تا حدودی مشکل بر طرف خواهد شد.

در صورت عدم رفع مشکل در مرتبه بعد چک کردن نشتی هوا از اطراف محوطه استپر موتور است .که معمولا اورینگ ان تعویض خواهد شد.این نشتی هوا در سیستم ورودی هوا نیز می تواند وجود داشته باشد.در مراحل بعد در صورتیکه موتور در موارد ذیل دچار ایراد نباشد می باید نسبت به تعویض استپر موتور اقدام نمود.

۱- خرابی سیستم سنسور موقیعت دریچه گاز

۲- نشتی هوا در سیستم ورودی هوا

۳- پاشش نا منظم سوخت از انژکتورها

۴- معوب بودن سیستم جرقه

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *